sharON

Wspieramy polskie MŚP w ekspansji na Jednolitym Rynku Europejskim

O PROJEKCIE

SharON to międzynarodowa inicjatywa dedykowana rozwojowi start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw działających w obszarze ekonomii współdzielenia. Projekt kierowany jest do firm i grup osób reprezentujących wspólne platformy biznesowe i społeczne, ale też do osób zainteresowanych otworzeniem jednej z nich w przyszłości.

IDENTYFIKACJA POTRZEB

PLAN DORADCZY

UŁATWIANIE WSPÓŁPRACY

KONSORCJUM

W projekcie bierze udział pięć państw europejskich – Polska, Estonia, Bułgaria, Włochy i Słowacja, które razem pracują nad opracowaniem programu doradczego dla MŚP, działających w oparciu o sharing economy. Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat korzyści wynikających z ekonomii współdzielenia, popularyzacja zjawiska wśród przedsiębiorców, a także uświadomienie lokalnym władzom potencjału sharing economy, by wspierały działania start-upów, które go wykorzystują.

Sektory objęte tym projektem to: transport, nieruchomości, fintech, żywność, edukacja i wiedza, produkcja, projektowanie, handel detaliczny, turystyka i media.

Rolą DELab UW będzie ułatwienie kontaktu między lokalnymi władzami a przedsiębiorstwami oraz przygotowanie wstępnych oszacowań i sformułowanie założeń procesu identyfikacji potrzeb.

(okres realizacji: 01.12.2017 – 31.12.2019)

Wydarzenia organizowane w ramach projektu przez DELab UW i Toruński Park Technologiczny „Podzielmy się ekonomią” na temat koncepcji smart city i modelami biznesowymi sharing economy. Efektem spotkań było rozpoczęcie prac nad rekomendacjami, które zostały przedstawione przedstawicielom władz Warszawy oraz władz centralnych.

14.11.2018 r. (środa), godz. 10:00-12:30

Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Dobra 56/66

FINANSOWANIE SPOŁECZNE = EKONOMIA PRZYSZŁOŚCI

  • Czym jest finansowanie społeczne?
  • Jaka jest kondycją oraz przyszłość ekonomii społecznej w Polsce?
  • Jak nowe technologie oraz innowacyjne modele biznesowe mogą przyczynić się do rozwoju tego sektora?

PRELEGENCI

Paweł Nykiel

Divide You

Twórca pierwszego w Polsce portalu ekonomii społecznej, pozwalającego budować zamożność poprzez konsolidację i współfinansowanie w grupach społecznych. Specjalizuje się w strategicznych planach budowy trwałego, wielopokoleniowego majątku w oparciu o posiadane zasoby.

dr Agata Stasik

Akademia Leona Koźmińskiego Instytut Socjologii UW

Ekspertka w dziedzinie społecznego zarządzania ryzykiem i w studiach nad nauką i technologią. Prowadzi badania w obszarze technologii energetycznych. Współtwórczyni programu doktoranckiego Mangement in New Technologies oraz licencjackiego Management and AI in Digital Society na Akademii Leona Koźmińskiego.

Bartosz Kwiatkowski

driv2e

Prezes driv2e, platformy do zarządzania usługami ładowania samochodów elektrycznych. Ekspert w dziedzinie innowacji oraz rynku energii, współautor raportu PwC „(Współ)dziel i rządź”

Rafał Krenz

Laboratorium Innowacji Społecznej Uniwersytet Warszawski

Ekonomista i filozof, ekspert Grupy ds. Finansowych Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, pracownik naukowy w Laboratorium Innowacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Śledziewska

DELab Uniwersytet Warszawski

Dyrektor Zarządzająca DELab UW, koordynatorka programu Smart Economy & Innovation.

Jakub Janiszewski

prowadzący

Dziennikarz TOK FM, prowadzący audycję „Połączenie”

29.10.2018 r. (poniedziałek), godz. 15:00

Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Dobra 56/66, sala 315

GRA O METROPOLIĘ – JAKIE MODELE BIZNESOWE SPRAWDZĄ SIĘ W MIASTACH PRZYSZŁOŚCI?

Zwiększenie mobilności, to jedno z głównych wyzwań z jakim od lat mierzą się zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta aby stać się zrównoważonymi, konkurencyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców. Wiele polskich miast nie może poradzić sobie z coraz większym ruchem samochodowym, niewydajnym transportem publicznym oraz efektami złego planowania przestrzennego. Skutki tych problemów odczuwamy w postaci smogu, godzin spędzonych w korkach oraz widzimy w niechlubnych statystykach wypadków drogowych.

Szansę na poprawę tej sytuacji eksperci upatrują w rozwoju nowych technologii, modeli biznesowych oraz nurtów ekonomiczno-urbanistycznych związanych z koncepcją smart city. Już dziś na ulicach naszych miast widzimy rosnącą obecność alternatywnych modeli transportowych opartych na aplikacjach mobilnych. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości płynące ze smart city miasta muszą podjąć wysiłek stworzenia inteligentnych systemów transportowych, które sprawią, że komunikacja stanie się bezpieczna, szybka, tania i bezpieczna dla środowiska. Czy nasze władze lokalne, przedsiębiorstwa, w tym ekosystem startupowy są na to gotowe? O tym problemie chcielibyśmy podyskutować z Państwem już 29 października w DELab UW!

Efektem naszego spotkania będzie rozpoczęcie prac nad rekomendacjami odnośnie kształtowania kwestii dotyczących mobilności w polskich miastach. Rekomendacje te przedstawimy przedstawicielom władz Warszawy oraz władz centralnych w trakcie kolejnej debaty pod koniec listopada.

Na spotkanie zapraszamy zarówno przedsiębiorców z branż związanych z koncepcją smart city i modelami biznesowymi sharing economy jak i mieszkańców zainteresowanych rozwojem naszego miasta.

PRELEGENCI

Marcin Korolec

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Prawnik, wieloletni pracownik administracji państwowej. Był Pełnomocnikiem Rządu do spraw polityki klimatycznej, przez dwa lata pełnił funkcję Ministra Środowiska

Łukasz Puchalski

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie

Urzędnik samorządowy z kilkunastoletnim stażem, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Anna Romańska

EY

Lider ds. rozwoju usług energetycznych i mediów w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Azji Środkowej

Bartosz Kwiatkowski

driv2e

Prezes driv2e, platformy do zarządzania usługami ładowania samochodów elektrycznych. Ekspert w dziedzinie innowacji oraz rynku energii, współautor raportu PwC „(Współ)dziel i rządź”

Bartosz Dominiak

Smart City Blogger &Expert

Niezależny konsultant i ekspert ds. rozwoju inteligentnych miast. Od 2015 roku prowadzi projekt Smart City Blog. Wiele lat pracował w instytucjach publicznych centralnych i samorządowych.

Michał Michalak

SCROOT

Przedsiębiorca, założyciel spółki SCROOT – systemu umożliwiającego podróżowanie po mieście skuterami. Od wielu lat związany z branżą informatyczną.

Martyna Abendrot-Miłuńska

Managing Director PTV CEE PTV GROUP

Członek zarządu polskiego oddziału PTV GROUP. Ekspert w zakresie mobilności. Realizowała jedne z największych wdrożeń inteligentnych systemów transportowych w Polsc

Jakub Janiszewski

prowadzący

Dziennikarz TOK FM, prowadzący audycję „Połączenie”