Celem wystąpienia będzie analiza, w jaki sposób technologie mobilne i cyfrowe zmieniają nasze praktyki spacerowania, wędrowania i chodzenia po mieście. Flaneur, figura spacerowicza-kontestatora wałęsającego się po mieście bez celu, ale z żywą fascynacją obserwującego zmiany, jakie w kapitalistycznych miastach zachodziły na przełomie XIX/XX w. zamieniła się wraz z rozwojem technologicznym w post-flaneura, cyber-flaneura, a być może nawet doszło już do całkowitej śmierci tej wizji poruszania się po mieście. Geolokalizacja, self-tracking, kapitalizm nadzoru, technologiczny panoptykon – wszystko to sprawia, że współczesny użytkownik technologii nie jest już w swoim poruszaniu się spontaniczny, ukryty, niejawny, zamieniając się ludzko-technologiczną hybrydę o zrutynizowanym, algorytmicznym sposobie przemieszczania się po przestrzeniach miejskich. Czy zatem istnieje jeszcze spacerowanie? Czy miasto może być wciąż odkrywane? Czy technologia nam w tym pomaga czy przeszkadza?
Kierowniczka Pracowni Filozofii Techniki i Komunikacji, filozofka i socjolożka badająca przemiany technologiczne w nowoczesnych społeczeństwach w tradycji postfenomenologicznej i zorientowanej na badania jakościowe.
dr Kuba Piwowar
SWPS, Google
Socjolog i kulturoznawca. Specjalizuje się w społeczno-kulturowych aspektach technologii, nowych mediach i badaniach rynku. Doktoryzował się z zagadnienia wykluczenia algorytmicznego na Uniwersytecie SWPS, gdzie pracuje badawczo i naukowo. Od 2008 roku pracuje też w Google.
Jan Zygmuntowski
Polska Sieć Ekonomii, CoopTech Hub, Akademia Leona Koźmińskiego
Ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany ekonomią polityczną, regulacjami i zarządzaniem technologiami oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub. Wykładowca, doktorant Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie (Management and AI in Digital Society). Współzałożyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu think-tanku Instrat. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza wielu instytucjom publicznym, samorządowym i społecznym w Polsce oraz Unii Europejskiej.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council i Møller Institute. Autor „Kapitalizmu Sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020.
Cykl polskojęzycznych spotkań, podczas których badacze i badaczki wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądają się zagadnieniom związanym z transformacją cyfrową, nowymi technologiami, innowacyjnością oraz cyfrowymi metodami badawczymi.
Celem seminariów „Cyfryzacja pod lupą nauki” jest budowanie współpracy pomiędzy akademią, sektorem publicznym i biznesem. Naukowcy dzielą się wynikami badań oraz mają okazję podyskutować o nich z ekspertami. Efekty ich pracy dostępne są na stronie DELab UW.