2021-10-20

Angielski

Abstrakt wystąpienia:

„Cyfrowa uwaga może być rozumiana jako nowy wskaźnik koncentracji działań jednostek w ich codziennym życiu. Mniejsza liczba platform skupia uwagę ludzi, a jednocześnie wykorzystuje mechanizmy perswazyjne, aby ta uwaga była nie tylko utrzymywana, ale i akcentowana. Studium prezentowane podczas seminarium jest badaniem wykorzystującym dane dotyczące konsumpcji mediów społecznościowych przez młodych ludzi w Hiszpanii. Badanie łączy techniki monitorowania konsumpcji, jak również grupy fokusowe, w których młodzi ludzie są pytani o ich motywacje do korzystania z sieci społecznościowych. Wyniki wskazują na rosnącą koncentrację na ekranach urządzeń mobilnych, jak również na koncentrację tej konsumpcji na platformach mediów społecznościowych. Co więcej, jakościowe wyjaśnienia uczestników badania pokazują świadomość nadmiernego korzystania z urządzeń, przy jednoczesnym sprzeciwie zarówno wobec zmniejszania ich konsumpcji, jak i zaprzestania korzystania z nich. Zbiorowy lęk przed rezygnacją z korzystania z mediów społecznościowych świadczy o emocjonalnej sile ekonomii uwagi prowadzonej przez duże platformy cyfrowe”.

PROWADZĄCY

W Hardy

Analityk DELab UW

PRELEGENCI

Photo_Santiago_Giraldo_Luque-150x150

prof. Santiago Giraldo-Luque

Autonomous University of Barcelona

Santiago Giraldo Luque holds a PhD and a postdoctoral degree in Journalism and Communication. He has worked as coordinator of various postgraduate courses related to technology, journalism and communication, and currently directs the Master’s degree in Journalism and Innovation in Digital Content at the Autonomous University of Barcelona (UAB). He is Director of Third Cycle Research at the Department of Journalism and Communication Sciences at UAB.

Professor Giraldo Luque has published research, books and articles related to digital tools in parliaments and deliberative settings, digital communication tools, digital competences, social mobilization in the digital age, among others. He currently focuses his research on the so-called economy of attention and its relationship with communication and its impact on business models.

Photo_Cristina_Fernandez_Rovira-150x150

prof. Cristina Fernández-Rovira

University of Vic – Central University of Catalonia

Graduate in Journalism, with a Master’s degree in Conflictology and European Integration. She is a PhD student in the Sociology and Anthropology program at the Complutense University of Madrid. Associate Professor at the University of Vic – Central University of Catalonia.

OBEJRZYJ NAGRANIE SEMINARIUM

Cykl anglojęzycznych spotkań, w trakcie których prezentowane są wyniki badań z obszaru cyfryzacji, prowadzonych przez badaczy i badaczki z krajów Unii Europejskiej.

Seminaria są doskonałą okazją, by poznać tematy podejmowane na zagranicznych uczelniach oraz podyskutować o nich zaproszonymi gośćmi. Dzięki interaktywnej formie stanowią również szansę na budowanie współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Dotychczasowe seminaria można znaleźć na stronie DELab UW.

partnerzy