
Przygotowując ten raport stawiałyśmy sobie kilka wyzwań – zależało nam na wydobyciu na powierzchnię myśli oraz obaw długo skrywanych w rozmowach z najbliższymi, a może trafniejsze będzie tu określenie – tłumionych postaw, motywacji towarzyszących mierzeniu się z ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi i ewentualnym jego leczeniem. To także próba odpowiedzenia na pytanie – jak w obliczu niekwestionowanych opinii specjalistów, wedle których rak to epidemia XXI wieku, uaktywniać tzw. „czujność onkologiczną“? Jak oswoić ewentualność diagnozy i porzucić irracjonalny strach przed badaniami profilaktycznymi? I wreszcie, jak zachęcić nas wszystkie do regularnej samokontroli, która – czego dowodzą badania naukowe – znacząco się przyczynia do wykrywania zmian we wczesnym stadium choroby. Zależało nam też na wzmocnieniu przekazu wskazującego kolejnym pokoleniom, zwłaszcza młodym kobietom, rangę regularnych badań (w tym także comiesięcznych), dzięki którym terapia może mieć inny przebieg, a szanse na całkowity powrót do zdro-wia wyraźnie wzrastają. Podejmując się tego wyzwania – jako przedstawicielki ośrodka badawczego DELab UW – postanowiłyśmy zilustrować ważne historie z życia pacjentek, m.in. podopiecznych fundacji OnkoCafe. Naszej pracy przyświecał wspólny cel. Bardzo chcemy, by kontrole profilaktyczne zyskały w naszej świadomości stałe, nienaruszalne miejsce i były częścią konsekwentnego myślenia o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych. Bo dobro matki (lub przyszłej matki) to także dobro rodziny. Czas odgrywa bowiem kluczową rolę we wszystkich działaniach ukierunkowanych na wspomnianą „czujność onkologiczną”. Dysponując dziś tyloma narzędziami diagnostycznymi, nie możemy zapominać o tym, że rak piersi nie ma metryki. Badajmy się zatem
WIĘCEJ
- Współpracownicy:
- Katarzyna Mikiewicz
- Wiktoria Bańska
- Autorzy:
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Justyna Pokojska
Raport jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakich sferach aktywności w sektorze ICT przejawiają się największe dysproporcje w posiadanych kompetencjach cyfrowych pomiędzy kobietami w Polsce i w innych krajach europejskich, a także za pomocą jakich środków można doprowadzić do ich zniwelowania. Określenie stopnia cyfrowego wykluczenia Polek oraz sfer ich relatywnie mniejszej aktywności technologicznej umożliwi opracowanie i implementację skutecznego programu zaradczego. Na podstawie danych Eurostatu można wnioskować, że kobiety w Polsce posiadają generalnie niższy poziom kompetencji cyfrowych niż ich rówieśniczki z krajów tzw. „starej” i „nowej” Unii, biorąc pod uwagę takie aktywności, jak korzystanie z dysku sieciowego (tzw. „chmury”), robienie zakupów on-line czy używanie internetowych edytorów tekstu i zdjęć.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Justyna Pokojska
Raport podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych przez Laboratorium Gospodarki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego (DELab UW), mających na celu diagnozę sytuacji zawodowej kobiet-absolwentek techników i szkół zawodowych. Szczególny nacisk położony został na doświadczenia kobiet-absolwentek na rynku pracy, a także ich plany na przyszłość (w tym plany rodzinne, a także decyzje migracyjne). Opracowanie uwzględnia także element kompetencji cyfrowych, posiadanych przez uczennice i absolwentki szkół o profilu zawodowym, oraz nowych technologii, z jakich korzystają w swoim życiu (zawodowym). Wiele wskazuje bowiem na to, że to właśnie technologie cyfrowe pozwalają kobietom-absolwentkom szkół technicznych i zawodowych pogłębiać swoje kompetencje zawodowe, a także godzić pracę zarobkową z życiem rodzinnym.Opracowanie bazuje na wynikach badań pogłębionych prowadzonych z uczennicami ostatnich klas i absolwentkami szkół techników i zawodówek na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Ponadto, wnioski wyciągnięte z części jakościowej zostały wzbogacone o wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej z uczniami i młodymi absolwentkami i absolwentami tego typu szkół w całej Polsce (w próbie znaleźli się respondenci w wieku 18–35 lat, tj. osoby, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną w ciągu ostatnich 15 lat).
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Justyna Pokojska
Raport jest podsumowaniem diagnozy przedsiębiorczości kobiet prze-prowadzonej na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. Bazuje on na wynikach badań empirycznych przeprowadzonych przez ze-spół analityków z ośrodka badawczego Uniwersytetu Warszawskiego – DELab UW – z wykorzystaniem platformy badań internetowych WebAnkieta. Badanie przeprowadzone zostało w lutym i marcu 2017 roku i składało się z dwóch komplementarnych modułów – modułu ilościowego, tj. ankiety internetowej, w której wzięło udział 875 respondentek zrzeszonych w ramach Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, oraz modułu jakościowego, w ramach którego przeprowadzonych zostało 16 indywidualnych semi-strukturyzowanych wywiadów pogłębionych (w tym 8 wywiadów z prezeskami firm oraz 8 wywiadów z partnera-mi/mężami kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą). Ankieta zrealizowana została na próbie dostępnościowej, wśród członkiń ogólnopolskiej Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Próba do modułu jakościowego dobrana została celo-wo tak, by uchwycić możliwie zróżnicowane spojrzenia kobiet-prezesek w różnym wieku, o odmiennych trajektoriach biograficznych i w różnych sytuacjach życiowych.Synergia metod ilościowych oraz pogłębionych technik jakościowych pozwoliła nie tylko na oszacowanie skali omawianych zagadnień, ale również na uzupełnienie uzyskanych danych liczbowych o interpretację zgodną z narracją podejmowaną przez badane przedsiębiorczynie i ich mężów/partnerów.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr Justyna Pokojska
Ostatnimi czasy wiele uwagi poświęca się dyskusjom na temat różnic i podobieństw, pomiędzy kobietami i mężczyznami. Uwaga kierowana jest nie tylko na sferę prywatną (domową), ale też zawodową. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej rzeczywistości zawodowej, w której przychodzi nam wszystkim funkcjonować. Niniejszy raport z badań przeprowadzonych na ten temat przez ośrodek badawczy DELab UW dla Sieci Przedsiębiorczych Kobiet to próba zdiagnozowania roli i znaczenia przedsiębiorczych kobiet w świecie, w którym do tej pory obecni byli praktycznie wyłącznie mężczyźni. Mamy nadzieję, że wnioski płynące z tej analizy, staną się przyczynkiem do dalszej dyskusji o przedsiębiorczych kobietach i zmieniającym się wokół nich świecie.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr Justyna Pokojska
Europa Zachodnia od dekad postrzegana jest przez potencjalnych migrantów jako niezwykle atrakcyjne miejsce do osiedlenia. Można wręcz powiedzieć, że Unia Europejska (UE) odniosła wielki sukces w kreowaniu swojego wizerunku jako ugrupowania państw o najwyższym standardzie życia, przyjaznej wersji kapitalizmu, efektywnej polityce państw opiekuńczych wobec swoich obywateli, skrupulatnie przestrzegającego praw człowieka. Nie dziwi zatem, że kontynent europejski dla wielu ludzi z państw słabo rozwiniętych, żyjących w opresyjnych systemach politycznych, często w ubóstwie, stał się swoistą „ziemią obiecaną”. Państwa Unii Europejskiej to od lat jeden z ważniejszych i najbardziej pożądanych kierunków migracyjnych. W ostatniej dekadzie presja migracyjna zaczęła się nasilać wraz z pogłębianiem się konfliktu w Afganistanie i postępującą destabilizacją na Bliskim Wschodzie. W tym czasie nastąpił także intensywny rozwój świata cyfrowego, który przejawia się w upowszechnieniu zdobyczy informatycznych w krajach słabiej rozwiniętych. Możliwości wykorzystania osiągnięć informatycznych mają wpływ na zmianę wzorców migracji. Jest ona szczególnie widoczna w przypadku przemieszczeń, na które migranci decydują się nagle, znajdując się w sytuacji przymusowej. W warunkach pośpiechu przy podejmowaniu decyzji czy organizowaniu wyjazdu nieoceniony stał się dostęp do sieci internetowej. Zwłaszcza w przypadkach migracji o tym charakterze stał się on jednym z czynników różnicujących możliwości zmiany miejsca pobytu. Z tego powodu Autorki raportu skupiły się właśnie na analizie historii migracji osób,które w takich okoliczności (prześladowania, sytuacja konfliktu zbrojnego, inne względy humanitarne) zdecydowały się na migrację do UE w ostatniej dekadzie. Poniższy tekst ma na celu przeanalizowanie zmiany wzorca przebiegu migracji, będącego w dużym stopniu (choć nie jedynie) wynikiem zachodzących zmian technologicznych w zakresie dostępu do informacji oraz sposobu komunikowania się4. Zaprezentowany materiał ma charakter wyjściowy i eksploracyjny. Jego intencją jest wstępne zarysowanie problematyki, która w opinii Autorek zasługuje na rozwinięcie w dalszych badaniach.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- Dorota Heidrich
- Adriana Łukaszewicz
- Justyna Nakonieczna-Bartosiewicz
To conclude, the papers presented in this e‑book introduce the new perspectives and original approaches to conceptualise implications of information revolution and digitisation on recent economies. We believe that the authors’ efforts should contribute the literature on digital ecosystems by bringing new insights and raising new research questions to explain current puzzling digital trends in the economies involved.
WIĘCEJ
Makroekonomiczna analiza polskiego sektora farmaceutycznego wskazuje na około 1% wkład w PKB, czyli ponad 15 mld zł (2013 r.). Wartość ta uwzględnia zarówno bezpośredni wpływ producentów, jak też wpływ ich dostawców oraz odbiorców finalnych. Przemysł farmaceutyczny zatrudnia bezpośrednio 22 tys. osób, ale pośrednio zależy od niego ponad 100 tys. miejsc pracy. Charakteryzuje się relatywnie większym, niż przeciętnym w gospodarce, kapitałem ludzkim oraz wyższą produktywnością. Stąd także płace w tym sektorze są względnie wyższe. Jest przy tym szczególnie ważny dla lokalnych rynków pracy, gdyż wiele zakładów produkcyjnych znajduje się w mniejszych ośrodkach o wysokiej stopie bezrobocia. Branża farmaceutyczna ma rosnący udział w eksporcie wynoszący 1,7% (2014 r.). Import produktów farmaceutycznych nadal przewyższa eksport, jednak od 2012 r. różnica ta systematycznie maleje. Po uwzględnieniu efektów pośrednich i dochodowych sektor ten generuje wpływy do budżetu państwa w wysokości 2,4 mld zł (2013 r.). Sektor farmaceutyczny ma również istotny wkład w innowacyjność polskiej gospodarki. Ponad 7% wydatków na badania i rozwój pochodzi właśnie z tej branży. Rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego, konieczny do sprostania konkurencji międzynarodowej, uzależniony jest od wykorzystania nowych technologii, w tym biotechnologii. Wymaga to zwiększenia środków na inwestycje i budowę sfery badawczo-rozwojowej. Badanie przeprowadzili eksperci DELab UW we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
WIĘCEJ
- Współpracownicy:
- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
- Autorzy:
- dr Agnieszka Pugacewicz
- dr hab. Michał Przybyliński, prof. UŁ
- dr Łukasz Tanajewski
In this report we examine the level of digital transformation of SMEs in various countries in comparison to SMEs from other EU countries. We take into consideration both the digital business environment (digital infrastructure such as Internet availability and digital skills of human capital) and the adoption of digital technologies. The introduction of digital technologies such as websites, social media, e‑commerce, electronic information sharing and cloud computing simplifies and acceleratesdecision making, allows effective brand building, facilitates transactions and makes it possible to reach new customers.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Kristóf Gyódi
- Tinatin Akhvlediani
- Iryna Gauger
- Damian Zięba
Airbnb, an online platform for peer-to-peer short-term accommodation rental, is growing witha spectacular speed in most countries of the world. This creates a great regulatory challenge, as empirical evidence suggest that Airbnb may have a significant impact on the traditional hotel industry and on the housing market. The aim of this analysis isto compare the offers of Airbnb to traditional services and to examine the competition between the different business models. The empirical analysis is based on a unique dataset of scraped data on the listings of Airbnb and Booking.com in Warsaw, Poland. The offers are compared using descriptive statistics and KDE analysis. The paper supports that Airbnb is providing a cheaper alternative for hospitality services in all price segments. Controlling for common attributes (e.g. distance from the city centre),hedonic price regressions show significant price differences between the platforms.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr Kristóf Gyódi
ARCHIWUM:
WSPÓŁPRACOWALI Z NAMI

