
Jednolity Rynek Cyfrowy wyłania się stopniowo w oparciu o kolejne dyrektywy i rozporządzenia unijnych organów; część z nich weszła już w życie, niektóre zostaną opublikowane w perspektywie najbliższego roku. Publikacja przygotowana przez interdyscyplinarny zespół ekonomistów, prawników i socjologów z DELab UW ma na celu wprowadzić polskiego przedsiębiorcę w zagadnienia związane z Jednolitym Rynkiem Cyfrowym, a tym samym zachęcić do wykorzystania szans na rozwój własnej działalności gospodarczej.
WIĘCEJ
- Współpracownicy:
- Marlena Syliwoniuk
- Autorzy:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska
- dr Joanna Mazur
- Michał Paliński
EU Engineroom koncentruje się na określeniu i ocenie kluczowych technologii wspomagających oraz zagadnień, które będą stanowić podstawę Internetu nowej generacji w 2025 r. Trzy główne filary Engineroom to: Opracowanie nowatorskiej metodologii opartej na danych, w celu identyfikacji wczesnych sygnałów o nowych trendach i technologiach, Mapowanie ekosystemów i sieci otaczających kluczowe zagadnienia, ocena ich społecznego, prawnego, technologicznego, etycznego i ekonomicznego kontekstu. Stworzenie opartej na wartościach wizji tego, jak mógłby i powinien wyglądać przyszły Internet, przy udziale wielu różnych perspektyw eksperckich w całej Europie.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr Kristóf Gyódi
- Michał Paliński
- Łukasz Nawaro
O nowych technologiach można napisać wiele artykułów i książek, można wybiegać wyobraźnią daleko wprzód. Czy możliwe jest badanie społecznej przyszłości? Tak! W dodatku nie jest do tego potrzebna szklana kula, a wystarczy prognozowanie z obserwowalnych trendów. Foresight to badanie, które polega na wypracowaniu prognoz dotyczących przyszłości w celu określenia strategii dla polityki społecznej, działalności naukowej czy rozwoju gospodarczego. Typowym sposobem prowadzenia foresightu jest debata pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk – ekspertami w swoich dziedzinach oraz wspólne ustalenie konsensusu, co i jak będzie się dalej rozwijać, jakich zagrożeń należałoby uniknąć, jakie zjawiska wymagają dowartościowania. Badania foresightowe dostarczają opisu kultury technologicznej i zauważalnych w jej obszarze trendów. Takie badania odzwierciedlają oczekiwania społeczne i często są wykorzystywane jako podstawa tworzenia polityk edukacyjnych czy ekonomicznych.
WIĘCEJ
- Współpracownicy:
- prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk
- dr Dawid Szarański
- Jean Ekwa
- Michał Bielicki
- Rafał Kramza
- Autorzy:
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Natalia Juchniewicz
Czy najmniejsi przedsiębiorcy wykorzystują technologie cyfrowe w prowadzeniu biznesu? O tym w 8. edycji raportu Banku PEKAO S.A. o sytuacji mikro i małych firm na podstawie badania przeprowadzonego wśród blisko 7 tys. polskich przedsiębiorstw. Wyniki dotyczące technologii cyfrowych w firmach zostały opracowane przez DELab UW.
WIĘCEJ
Authors tackle the problem of digital ecosystems and the place of humans within them from various vantage points. From conceptual maps of directed human and digital hardware interfacing to analyses of influences digital ecosystems exert on existing social and economic communities–we have still only touched the variety and complex-ity of human and digital world interplay. However, we believe, and hope the readers of this anthology agree, that it consists of a good representation of areas that need to be addressed and analysed if we are to understand the significance of digital ecosystems.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- Łukasz Jonak
- Natalia Juchniewicz
Nasze życie w coraz większym stopniu oplatają technologie cyfrowe. Wykorzystujemy je do wykonywania codziennych czynności: sprawdzamy prognozę pogody i rozkłady jazdy, zamawiamy taksówkę i pizzę, słuchamy muzyki, płacimy rachunki, dokonujemy transakcji bankowych. Funkcjonowanie w Sieci dla większości z nas jest już czymś z gruntu naturalnym i intuicyjnym. Czy to spostrzeżenie odnosi się również do naszych kontaktów z administracją publiczną? Czy odbywają się one za pośrednictwem nowych technologii? Celem raportu jest określenie obecnego poziomu wykorzystania e‑administracji w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej oraz sformułowanie rekomendacji pod kątem jej rozwoju. Skupiamy się na interakcjach między e‑administracją a obywatelami (G2C) oraz między e‑administracją a przedsiębiorstwami (G2B). W oparciu o dane Eurostatu z lat 2013–2015 przedstawiamy kondycję e‑administracji w Polsce na tle dwóch grup krajów Unii Europejskiej: EU15 (tzw. kraje „starej Unii”, które przystąpiły do niej przed 2004 rokiem) oraz NMS12 (New Member States, czyli kraje, które przystąpiły do Unii po rozszerzeniu w 2004 roku, oprócz Polski). Omawiamy również najpopularniejsze obszary interakcji między obywatelami i przedsiębiorstwami a e‑administracją (składanie dokumentów w formie elektronicznej i e‑przetargi). Próbujemy wyjaśnić, dlaczego akurat w tych obszarach obywatele i firmy chętniej wchodzą zapośredniczone cyfrowo kontakty z administracją. Przedstawiamy także wzorcowe rozwiązania z portalu brytyjskiego, www.gov.uk. W części końcowej raportu przedstawiamy miejsce Polski w międzynarodowych rankingach ucyfrowienia administracji publicznej tworzonych przez ONZ i OECD. Sprawna i przyjazna e‑administracja tworzy ważny impuls rozwojowy dla państwa. Pozwala zaoszczędzić czas obywateli, uprościć procedury i zmniejszyć koszty czynności administracyjnych.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
- Damian Zięba
Biorąc pod uwagę polskie standardy rachunkowości i wpływ prawa podatkowego na praktykę rachunkowości w Polsce, niniejsze opracowanie podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego faktyczne nakłady rodzimych przedsiębiorstw na R&D mogą być zaniżone i jakie niesie to za sobą konsekwencje przy wdrażaniu innowacji (identyfikowane przez Eurostat w badaniu CIS. Opracowanie koncentruje się również na efektach innowacyjnej działalności polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza prywatnych i rodzinnych. Rozpoznajemy przyczyny niskiej pozycji Polski w rankingach innowacyjności, odkrywamy i analizujemy przedsiębiorstwa prywatne z naukowcem w zarządzie lub radzie nadzorczej i obalamy mit o niedostatecznej współpracy między biznesem a uczelniami.Przedstawione dowody na rozwój przedsiębiorczości akademickiej w Polsce (zaangażowanie pracowników naukowych – co najmniej ze stop-niem doktora – w działalność gospodarczą) wnoszą istotny wkład w aktualną dyskusję na temat współpracy nauki z biznesem.
WIĘCEJ
- Autorzy:
- dr hab. Anna Białek-Jaworska
- Michał Ziębiński
- Damian Zięba
Celem raportu jest diagnoza stanu zaawansowania Przemysłu 4.0 w Polsce na podstawie ilościowej i jakościowej oceny stanu wdrożeń technologii cyfrowych z zakresu Przemysłu 4.0 w polskich firmach. Raport skierowany jest do przedstawicieli sektora bankowego zajmujących się tworzeniem schematów finansowania innowacji w polskiej gospodarce, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym; przedstawicieli instytucji publicznych, w tym ministerstw, zajmujących się stymulowaniem rozwoju polskiego przemysłu; oraz przedstawicieli polskich firm przemysłowych.
WIĘCEJ
- Współpracownicy:
- dr Weronika Przecherska-Marchwińska
- Monika Kot
- Autorzy:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
- dr hab. Renata Włoch, prof. UW
- dr Andrzej Soldaty

W ramach projektu NGI Forward, DELab UW wspiera inicjatywę Komisji Europejskiej Next Generation Internet, identyfikując nowe technologie i problemy społeczne związane z Internetem. Nasz zespół eksperymentował z różnymi metodami eksploracji tekstu, aby odkryć trendy i ukryte wzorce w wybranych typach mediów online.
WIĘCEJ
- Uczestnicy:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
- dr Kristóf Gyódi
- Michał Paliński
- Łukasz Nawaro
- dr Maciej Wilamowski
- Inwestorzy:
- WAMA EDIH

CoMobility był transdyscyplinarnym międzynarodowy projekt badawczy, w którym analizujemy postawy i zachowania związane z mobilnością, w szczególności usługi będące alternatywą dla prywatnych samochodów. W procesie współtworzenia będziemy identyfikować bariery i szanse w upowszechnianiu różnych sposobów przemieszczania się, a także znajdować działania, które ułatwią trwałą zmianę.
WIĘCEJ
- Kierownik:
- dr Anna Nicińska
- Uczestnicy:
- Satia Rożynek
- Michał Szostek
- Inwestorzy:
- NCBR
ARCHIWUM:
WSPÓŁPRACOWALI Z NAMI

