Przemysł 4.0 to złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, związany ze zmianą modelu biznesowego firmy i integracją łańcucha wartości w całościowym cyklu życia produktu. Warunkiem tej transformacji jest zaawansowane wykorzystanie technologii cyfrowych oraz zasobów danych w celu osiągnięcia sukcesu biznesowego oraz przewagi konkurencyjnej na rynku. Zastosowanie technologii cyfrowych oraz zmiana strategii firmy zakłada możliwość opłacalnej produkcji spersonalizowanej w odpowiedzi na zindywidualizowane potrzeby klientów. W propozycji narzędzia do oceny dojrzałości cyfrowej skoncentrowano się na określeniu podstawowych symptomów dojrzałości cyfrowej w kontekście idei Przemysłu 4.0. Przeczytaj opracowanie przygotowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z DELab UW i skorzystaj z prototypu narzędzia oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych.
WIĘCEJ
Koronawirus zmienił nasz sposób życia, niosąc za sobą wiele trudności. Korzystając z danych z otwartych repozytoriów, zespół DELab UW pracujący w ramach projektu NGI Forward stworzył interaktywny raport, rzucający nieco światła na kwestie, na których decydenci polityczni muszą skupić się najbardziej. Raport jest regularnie uaktualniany o nowe dane i analizy.
WIĘCEJ
Pandemia wywoła kryzys gospodarczy, którego skali i skutków nie jesteśmy w stanie ocenić. Jedno jest jednak pewne: kryzys ten pogłębi aktualne zmiany na rynku pracy, wywoływane przez procesy cyfryzacji: automatyzację i platformizację. Zmiany te uderzą zwłaszcza w tę grupę pracowników, którzy wykonują rutynowe i powtarzalne zadania. W raporcie szukamy odpowiedzi na pytania o kierunek zmian na rynku pracy, zagrożenia dla aktywnych zawodowo kobiet oraz działania, jakie powinny zostać jak najszybciej podjęte, aby nie tylko załagodzić negatywne skutki kryzysu, ale także wykorzystać ten moment na wyrównanie szans kobiet na rynku pracy w cyfrowej gospodarce przyszłości. Publikacja powstała w ramach kampanii Woman Update.
WIĘCEJ
Celem raportu jest scharakteryzowanie nowych wyzwań i możliwości tworzonych przez transformację cyfrową w zakresie edukacji wyższej, funkcjonowania uniwersytetów jako ośrodków badawczo-dydaktycznych i organizacji, a także nauki i współpracy między nauką i biznesem. Zaczynamy od zarysowania szerszego kontekstu relacji między transformacją cyfrową a nauką i szkolnictwem wyższym, pokazujemy zmiany zachodzące na rynku pracy i dotyczące rosnącej roli kompetencji cyfrowych, poznawczych i społecznych. Charakteryzujemy ekosystem cyfrowej nauki, opisujemy, jak transformacja cyfrowa zmienia proces studiowania i zmienia uczelnię jako instytucję – zarówno w relacjach wewnętrznych, jak i międzyuczelnianych oraz z zewnętrznymi aktorami z sektora prywatnego i publicznego. Publikację zamyka zestawienie rekomendacji odnoszących się do poszczególnych obszarów cyfrowej transformacji nauki i szkolnictwa wyższego.
WIĘCEJ
Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie systemu finansowego, podważając ustabilizowaną na przestrzeni ostatnich stuleci rolę banku. Zmieniły się oczekiwania i potrzeby klientów indywidualnych, swobodnie poruszających się po sieci, przyzwyczajonych do szerokich możliwości wyboru i domagających się uważnego traktowania. Zmianie uległy także potrzeby cyfryzujących się firm, które w coraz większym zakresie sprzedają swoje – nierzadko cyfrowe – produkty za pośrednictwem kanału e‑commerce na rynkach międzynarodowych i potrzebują nowatorskich rozwiązań w zakresie płatności. Chcąc utrzymać i rozszerzyć obecność na rynku, banki muszą przejść gruntowną transformację cyfrową, co zakłada konieczność wewnętrznej restrukturyzacji oraz zmianę myślenia o charakterze pracy bankowca.
WIĘCEJ
Dzisiaj nie trzeba już nikogo przekonywać, że transformacja cyfrowa jest nieuchronna i potrzebna. Kryzys pandemiczny zmienia sposoby funkcjonowania firm, tworzy nowe modele pracy, ale też wpływa na nasze relacje osobiste. W tym raporcie przedstawiamy jak postęp technologiczny wpływa na nasze życie rodzinne i dlaczego kompetencje przyszłości będą tak ważne w kontekście bezpieczeństwa i jakości życia nas samych i naszych bliskich. Raport „Rodzina Przyszłości” oparty został na wynikach dwóch reprezentatywnych badań sondażowych przeprowadzonych przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden opracowanych przez DELab UW.
WIĘCEJ
Polpharma jest liderem polskiego sektora przemysłu farmaceutycznego, znaczącym inwestorem, innowatorem i liczącym się przedsiębiorstwem z grona dwudziestu największych producentów leków generycznych na świecie. W raporcie analizujemy, z czego wynika jej niewątpliwy sukces, i jak przekładają się na rozwój polskiej gospodarki. Wskazujemy również najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Polpharmą i polskim sektorem farmaceutycznym.
WIĘCEJ
Cyfrowa rewolucja obejmuje coraz więcej sektorów gospodarki i zmienia warunki pracy poszczególnych grup zawodowych. Jej wpływ widać wyraźnie na przykładzie rynku taksówkarskiego i platform łączących bezpośrednio taksówkarzy i pasażerów. Pierwsza aplikacja do zamawiania taksówek na świecie – mytaxi – jest częścią tej rewolucji. W raporcie przyglądamy się taksówkarzom, którzy korzystają z niej w swojej pracy.
WIĘCEJ
Aby móc rozmawiać o pomysłach regulacji sektora najmu krótkoterminowego, warto jednak poszukać odpowiedzi na pytania o to, jaka jest skala najmu krótkoterminowego w Warszawie, ile mieszkań jest udostępnianych przez platformę Airbnb, gdzie znajdują się te mieszkania, a także czy można zaobserwować wpływ Airbnb na sektor hotelarski i rynek wynajmu mieszkań. W tym celu, jako pierwsi, podjęliśmy się dogłębnego zbadania tego rynku w Warszawie. Badanie zostało przeprowadzone między marcem a czerwcem 2019 roku na zlecenie Biura Rozwoju Gospodarczego Miasta Stołecznego Warszawy. Jego wyniki pozwalają na dokładne określenie wyzwań stojących przed miastem, a także na wskazanie potencjalnych rozwiązań, by im sprostać.
WIĘCEJ
Głównym celem raportu jest przedstawienie narzędzia internetowego, które ułatwia badanie kluczowych wyzwań technologicznych i związanych z nimi kwestii politycznych. Opierając się na metodologii text-mining, autorzy zbadali i zidentyfikowali tematy poruszane w artykułach udostępnianych w sieciach społecznościowych – Twitter, Reddit oraz Hacker News. Autorzy skoncentrowali się na sześciu obszarach tematycznych: Środowisko i zrównoważony rozwój; Decentralizacja i alternatywne modele regulacji rynków cyfrowych; Transformacja cyfrowa przestrzeni publicznej; Prywatność, tożsamość i zarządzanie danymi; Godny zaufania przepływ informacji, cyberbezpieczeństwo i demokracja; Dostęp do inkluzywnych i etycznych technologii cyfrowych, Interaktywne mapy prezentują powiązane grupy artykułów dla każdego obszaru tematycznego, umożliwiając odkrywanie głównych wyzwań technologicznych i politycznych, opinii i rekomendacji rozwiązań. Dzięki analizie eksperckiej, autorzy oznaczyli i nazwali klastry na mapie, wspierając dalsze analizy dokonywane przez użytkowników. Aby zaprezentować potencjał tego narzędzia, autorzy przygotowali pogłębioną analizę dla obszaru tematycznego: “Dostęp do inkluzywnych i etycznych technologii cyfrowych”. Raport zawiera spostrzeżenia na temat wyzwań i rozwiązań związanych z: Otwartym Internetem (dostępem do Internetu, kontrolą nad infrastrukturą, cenzurą i moderowaniem treści) Inkluzywnymi technologiami (równością płci i rasy, edukacji włączającej, technologiami stosowanymi w systemie sprawiedliwości) Etycznymi technologiami (stronniczością algorytmów, wojskowymi i inwigilacyjnymi zastosowaniami AI, gig economy). Więcej na temat badania i raportu: https://ngitopics.delabapps.eu/index
WIĘCEJ

WSPÓŁPRACOWALI Z NAMI