Prof. Katarzyna Śledziewska oraz dr Marta Kołodziejska laureatkami Konkursu na projekty badawcze w Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych i w Laboratorium Badań Naukoznawczych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza, realizowanego na UW.
Projekt prof. Katarzyny Śledziewskiej “Opracowanie metodologii umożliwiającej częściową automatyzację systematycznego przeglądu literatury naukowej przy użyciu narzędzi z obszarów text mining i generatywnej sztucznej inteligencji” ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu można zautomatyzować część procesu przeglądu literatury naukowej za pomocą połączenia narzędzi AI takich jak Duże Modele Językowe oraz bardziej tradycyjnych technik przetwarzania tekstu (text mining). 🤖📖
Głównym celem projektu “Uniwersum aplikacji Hallow. Analiza zmediatyzowanego świata religijnego w perspektywie głębokiej mediatyzacji” dr Marty Kołodziejskiej będzie zrozumienie, w jaki sposób uniwersum katolickiej aplikacji Hallow wpływa na formy komunikacji religijnej 🙏📱 oraz na praktyki komunikacyjne w kontekście postępującej mediatyzacji życia społecznego. 🌍💬
Więcej o projekcie prof. Katarzyny Śledziewskiej:
“Systematyczne przeglądy literatury są niezwykle czasochłonne, dlatego chcemy stworzyć metodologię opartą na wykorzystaniu metod pozwalających przetwarzać duże ilości tekstu przy uwzględnieniu niuansów semantycznych, aby przyspieszyć ten proces.
Narzędzia AI są już wykorzystywane w przeglądach literatury. Jednak zazwyczaj koncentrują się one na wstępnym doborze artykułów w oparciu o słowa kluczowe lub analizę abstraktów. W naszym projekcie wychodzimy poza wstępny etap przeglądów i proponujemy metodę umożliwiającą analizę pełnych tekstów artykułów w celu ich końcowej selekcji w oparciu o zadane przez badaczy kryteria oraz ekstrakcję kluczowych informacji z tych artykułów.
Dodatkowo opracujemy metody oceny jakości tych automatycznych przeglądów, porównując je z trzema przeglądami wykonanymi przez ludzi. Stworzymy też narzędzie w Pythonie, które będzie dostępne dla innych badaczy, aby mogli korzystać z naszych metod.
Nasze wstępne badania wykazały, że modele AI mogą nie tylko dorównać pracy ludzkich badaczy, ale także zidentyfikować błędy, które mogą się pojawić w ręcznie przeprowadzanych przeglądach.
Podsumowując, projekt ma na celu uczynienie przeglądów literatury szybszymi i bardziej dokładnymi dzięki wykorzystaniu różnych narzędzi przetwarzania tekstu.”
Więcej o projekcie dr Marty Kołodziejskiej “Uniwersum aplikacji Hallow. Analiza zmediatyzowanego świata religijnego w perspektywie głębokiej mediatyzacji”:
Aplikacja Hallow, która promowana jest jako „katolicka aplikacja modlitewna”, stała się niezwykle popularna od czasów pandemii Covid-19, co można powiązać z szeroko zakrojoną akcją promocyjną i działaniami marketingowymi w sieci.
Działania promocyjne angażują różne publiczności, zarówno związane z Kościołem katolickim, jak i te funkcjonujące poza nim, przez co możemy mówić o całym uniwersum aplikacji Hallow, obejmującym różne rodzaje mediów i angażującym różne społeczności.
Uniwersum to jest doskonałym przykładem oddziaływania procesów mediatyzacji na religijne wspólnoty i instytucje, które włączają w swoją komunikację różnorodne media wzajemnie przenikające się, a także korzystają z różnych świeckich dyskursów, między innymi z dziedziny wellness, z dyskursów terapeutycznych, czy języka marketingu.
Dla badaczy mediów i religii jest to więc źródło wiedzy o tym, jak rewolucja cyfrowa przejawia się na różnych poziomach religijnej wspólnoty i jakie ma to konsekwencje dla komunikacji religijnej w ogóle.
- Jak przebiega ta komunikacja w ramach uniwersum aplikacji Hallow?
- Jakie rodzaje mediów są jego częścią, w jaki sposób angażują odbiorców?
- Jakim językiem twórcy treści komunikują się z odbiorcami, tzn. w jakim zakresie czerpią z dyskursu religijnego , a w jakim posługują się świeckimi dyskursami (np. terapeutycznym , związanym z wellness) – i w jakim celu?
Projekt dr Marty Kołodziejskiej pozwoli odpowiedzieć na te pytania.
Dzięki analizom mieszanym (jakościowym i ilościowym) aplikacji, treści w mediach społecznościowych i przepływów komunikacji między różnymi mediami w uniwersum Hallow, projekt pozwoli lepiej zrozumieć, jak we współczesnym zmediatyzowanym świecie religijne media stają się centrami, wokół których budowana jest społeczność, a także zidentyfikować procesy komunikacyjne, dzięki którym społeczność ta funkcjonuje w różnego rodzaju mediach jednocześnie.