PRACOWNIA BADAŃ NAD GŁĘBOKĄ MEDIATYZACJĄ
Wydział Socjologii Uniwersytet Warszawski
Skupiamy się na analizie skutków rozwoju nowych technologii dla społeczeństwa oraz komunikacji i interakcji społecznych. Badamy przemiany w sposobach komunikowania się związane z użyciem mediów, zwłaszcza cyfrowych, i ich wpływ na społeczeństwo na wielu poziomach. Nasze badania i działania dydaktyczne mają na celu zrozumienie wpływu mediów cyfrowych na społeczeństwo oraz rozwój metod analizy i nauki w tym obszarze.
Co robimy?
- Analizujemy mediatyzację religii i duchowości: Badamy procesy głębokiej mediatyzacji na przykładach religii i duchowości w mediach cyfrowych, w kontekście zjawisk takich jak indywidualizacja czy datafikacja.
- Badamy praktyki religijne w mediach cyfrowych: Analizujemy praktyki religijne zapośredniczone przez media cyfrowe, takie jak transmisje nabożeństw w sieci i ich wpływ na społeczność, zwłaszcza w czasie pandemii.
- Analizujemy zjawiska związane z duchowością w sieci: Skupiamy się na badaniu różnorodnych aspektów duchowości w mediach cyfrowych.
- Badamy przemiany religijnego i duchowego autorytetu: Analizujemy zmiany w postrzeganiu autorytetu religijnego w kontekście mediów cyfrowych.
- Analizujemy aplikacje do mindfulness: Badamy aplikacje do mindfulness pod kątem typów narracji obecnych w tych aplikacjach i ich odniesień do świeckich dyskursów, takich jak naukowy czy ekonomiczny.
- Badamy związki między AI a duchowością: Analizujemy wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w aplikacjach związanych z duchowością oraz ich wpływ na przemiany narracji i autorytetu.