dr Anna Nicińska
Analityczka DELab UW
Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Jest badaczką w Digital Economy Lab na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystką programu im. Bekkera (NAWA) na London School of Economics and Political Science (LSE), kierowniczką projektów badawczych (NCN Opus, NCBR IdeaLab) i promotorką prac dyplomowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Jej główne zainteresowania badawcze to kształtowanie się preferencji związanych ze zdrowiem, zrównoważoną mobilnością i transferami prywatnymi.
Jej najważniejsze publikacje dotyczą transferów międzypokoleniowych i ukazały się w międzynarodowych czasopismach naukowych (np. Economica, Journal of Family Studies, Ageing and Society). Regularnie prezentuje wyniki swoich badaniach na najważniejszych konferencjach i warsztatach w Europie (np. ESPE, Applied Economics Conference) i na świecie (NBER Summer Institute). Obecnie jest główną badaczką w międzynarodowym projekcie badawczym “Co-designing inclusive mobility”, w którym wraz z zespołem bada zachowania transportowe i ich znaczenie dla jakości powietrza, a także kieruje projektem „The role of institutions for health, attitudes and behaviours in later life”, w którym analizuje wpływ komunizmu na zdrowie w późniejszym życiu. W przeszłości zrealizowała 3 projekty w roli kierowniczki i 6 w roli wykonawczyni. Jest laureatką stypendium Ministra Nauki dla młodych wybitnych i członkinią the Ageing and Health Incentives Lab (AHIL) oraz komitetu sterującego European Health Policy Group na LSE.
Posiada duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje dydaktyczne poświadczone certyfikatami. Poza promowaniem prac dyplomowych w działalności dydaktycznej koncentruje się na metodach analizy i wizualizacji danych, procesach demograficznych a także rozwiązaniach smart city w kontekście starzenia się i metodyce procesu badawczego. Preferuje interaktywne (konwersatoria) i niekonwencjonalne (webinaria, city challenge) formy dydaktyczne. Jest pomysłodawczynią i współautorką cyklu zajęć realizowanych w ramach sojuszu uczelni 4EU+ „Smart cities for ageing societies”.
Publikuje w języku polskim z myślą o czytelnikach najważniejszych krajowych czasopism istotnie wpływających na politykę społeczną (np. Ekonomista, Polityka Społeczna). Z przyjemnością angażuje się w aktywności komunikujące wyniki badań do różnych grup odbiorców, szczególnie decydentów i uczniów.
Najchętniej spędza czas pływając w jeziorze i niezmiennie wierzy, że przyjdzie dzień, kiedy wypełni wszystkie hasła krzyżówki z „Przekroju”.