Kazimierza Twardowskiego „Eksperyment nad rozpoznaniem stylu męskiego i żeńskiego” (1912): DAD versus DRD

  • Post category:Publikacje

Pracownia Edytorstwa Zrodel

DELab’s Laboratory of Editing Sources

Kierownik Naukowy: Wioletta Miskiewicz
Ekspert HC: Piotr Banski

Kazimierz Twardowski „Eksperyment nad rozpoznaniem stylu męskiego i żeńskiego”: DAD versus DRD

autor: Aleksandra Tokarska

Projekt ten jest w ramach programu Digital Humanities przykładem badania przy pomocy nanowszych technik komputerowych sytuacji badawczej, gdy Digital Archive Document (DAD) staje się Digital Research Document (DRD).

Projekt poswiecony materiałom z doświadczenia z psychologii eksperymentalnej przeprowadzonego przez Kazimierza Twardowskigo w Philosophisches Seminar w 1912 roku  we Lwowie i dotyczącego możliwości rozróżniania męskiego i żeńskiego stylu pisania. Pozostaly po tej eksperymentacji material składa się ze 158 kartek papieru (316 skanow kosultowalnych na stronie Archives e-LV: http://www.elv-akt.net/ressources/ressources.php

Projekt ma na celu zintegrować współczesny stan humanistyki cyfrowej z badaniami w dziedzinie historii psychologii. Jest on przykładem decydującego wkladu humanisty w konstrukcje źródła historycznego.

Zadaniem pierwszego etapu projektu jest spisanie, opracowanie krytyczne i wydanie XML/TEI tego materiału archiwalnego, opatrzenie go metadanymi i aparatem krytycznym. Zakodowanie semantyczne XML/TEI umożliwia reprezentację cyfrową źródła jako dokumentu, a nie tylko zawartego w nim abstrakcyjnego tekstu oderwanego od swej materialności.

Celem drugiego etapu projektu jest analiza i opracowanie krytyczne przy pomocy technik analizy semantycznej, takich jak stylometria czy TXM skonstruowanego Digital Archive Documentu.

Kognitywistyczna hipoteza badawcza, czyli konkluzja Twardowskiego, że nie ma różnic między męskim i żeńskim stylem pisania zostanie poddana analizom stylometrycznym i textometrycznym możliwym dzięki zakodowaniu semantycznemu tekstu (TEI).

Dodaj komentarz