W dniach 26-27 października br. odbyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji CommonSign Warsaw 2016: Electronic Signature Interoperability Summit. Konferencja służy budowaniu otwartej interdysycplinarnej dyskusji praktyków na temat mechanizmów interoperacyjności usług zaufania. Do udziału w konferencji zapraszani są polscy i zagraniczni dostawcy i odbiorcy aplikacji oraz usług zaufania, a także przedstawiciele administracji i nauki.
Wiodącymi blokami tematycznymi tegorocznej konferencji były:
- wdrażane od 2014 r. unijne rozporządzenie eIDAS, ze szczególnym naciskiem na kwestie istotne dla konsumentów i usługodawców
- e-identyfikacja – projekty istotne dla praktyki życia gospodarczego i społecznego w Polsce
- interoperacyjność jako kluczowy problem w sytuacji istnienia wielu stosowanych narzędzi i wprowadzania na rynek kolejnych.
DELab UW reprezentowała dr Agnieszka Pugacewicz, która przedstawiła sytuację e-administracji w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. W ujęciu makroekonomicznym wyraźnie widać lukę w wykorzystaniu internetowej oferty instytucji publicznych przez prywatnych użytkowników w Polsce w porównaniu do pozostałych państw UE. Z kolei polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) należą do tych podmiotów, które w UE plasują się w czołówce rankingów wdrażania e-usług publicznych. Większość z nich (90%) korzysta z elektronicznego kanału komunikacji w relacjach z urzędami. Częściej (4. miejsce w rankingu, tuż za Irlandią, Litwą i Estonią) niż firmy z większości pozostałych państw UE polskie MŚP oferują swoje produkty i usługi w internetowych systemach zamówień publicznych krajowych i zagranicznych. Natomiast poziom otwartości danych publicznych, służących powtórnemu wykorzystaniu (tzw. reuse) należy w Polsce do jednego z najniższych wśród krajów OECD. Wprowadzenie bezpiecznych i łatwych w użyciu usług zaufania, oferowanych przez nowe regulacje eIDAS, będzie znacznym ułatwieniem dla wszystkich relacji administracji publicznej: z obywatelami oraz biznesem.
Więcej informacji o naszym badaniu e-administracji można znaleźć w raporcie: E-administracja w Polsce na tle Unii Europejskiej. Jak z niej (nie) korzystamy.