You are currently viewing 3 Czy Airbnb wywróci do góry nogami rynek mieszkaniowy?

3 Czy Airbnb wywróci do góry nogami rynek mieszkaniowy?

Tematem kolejnego odcinka podcastu jest wpływ platform cyfrowych – takich jak Airbnb – na rynek mieszkaniowy, w szczególności na sektor wynajmu krótkoterminowego. Ekspertem odcinka jest dr Agustín Cocola-Gant z Instytutu Geografii i Planowania Przestrzennego na Uniwersytecie Lizbońskim, którego prace badawcze dotyczą takich tematów jak studia miejskie, gentryfikacja, turystyka, wynajem krótkoterminowy i Airbnb, w szczególności w przypadku Barcelony i Lizbony.

Dr Kristóf Gyódi, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i nasz analityk pyta swojego gościa o takie kwestie jak:

• zmiany, jakie wprowadziły platformy dla wynajmujących i kupujących oraz rynek mieszkaniowy,
  • proces finansjalizacji mieszkań i jego negatywne skutki dla mieszkańców,
  • historia badanych procesów w krajach europejskich,
  • efekty sieciowe procesu platformizacji,
  • kryzys nowej generacji rynku mieszkaniowego,
  • nowe zasady wprowadzone przez platformy, które kwestionują, że dostęp do mieszkań jest prawem, a nie towarem,
  • doświadczenia z badań eksperckich w Barcelonie i Lizbonie oraz negatywne skutki platformizacji dla mieszkańców,
  • rozwiązania, które pomogły pchnąć rynek we właściwym kierunku,
  • nadziei, że planowane przez Unię Europejską regulacje dotyczące platform sprawią, że rynek wynajmu krótkoterminowego stanie się bardziej cywilizowany.